Vývinový pohyb

  • “Slabosť, nepružnosť a nedostatok koordinácie nie sú často spôsobené svalovými alebo štrukturálnymi problémami, ale nedostatočne zažitým procesom. Keď ten proces prebehne, máme pocit sily, pružnosti a pohody pri našom pohybe aj v našej mysli. Vývinový pohyb je skúmaním a doplnením toho procesu.”

    — Bonnie Bainbridge Cohen

  • Porozumenie procesu

    Vývin bábätka je úzko prepojený s vývinom pohybu od samotného začiatku. Život je pohyb. Vnímanie pohybu je prvý zmysel, ktorý sa u embrya vyvíja. Pohybový vývin prebieha na základe priamej skúsenosti s podporou a spätnou väzbou z prostredia. Táto kompetentnosť je nám daná, a to hneď od začiatku. Bábätko svojím pričinením nájde vlastný spôsob k získaniu pohybových zručností.  Naučiť sa novú zručnosť, nie je iba o získaní zručnosti – zároveň sa pri tom bábätko učí spôsob, ako sa učiť. V tomto procese ho môžeme podporiť a dôležitou súčasťou je pozorovanie bábätka.

    Podpora pohybu
    Home – contralateral (duplicate)
  • Home – reflexy

    Abeceda pohybu

    Reflexy

    Pohyb bábätka po narodení je riadený vrodenými reflexami. Tie mu pomáhajú, adaptovať sa na nové podmienky. Patrí tu napr. sací reflex, úchopový, ale asi najznámejší je Morov reflex, ktorý pozorujeme, keď sa bábätko zľakne.  Môžeme si všimnúť, že bábätko inštinktívne prehýba chrbát dozadu a zakláňa hlavičku. Takéto natiahnutie voláme extenzia. Aby sa takto príliš neposilňovali len svaly chrbta, ale tonizovalo sa aj svalstvo brucha, potrebujeme podporiť flexiu, teda opačný pohyb: schúlenie do klbka. Tak docielime harmonický svalový tonus medzi prednou a zadnou stranou tela. Poloha klbko (baby ball) je na to ako stvorená. Táto poloha sa dá využiť aj pri polohovaní na podložke, nielen pri nosení na rukách.

    Poloha Klbko
  • Home – Pohybove vzory

    Pohybové vzory

    Keď sme reflexy prirovnali k  písmenám abecedy, pohybové vzory sú slová, ktoré z nich skladáme. Rozpoznávame jednotlivé štádiá vývinu pohybu podľa typických pohybov. Poloha, v ktorej bábätko trávi čas na brušku vychádza z homologického pohybového vzoru, kde sa súčasne zapájajú horné alebo dolné končatiny. Pre tento pohyb je typická symetria – hornej alebo dolnej polovice tela, obe ruky alebo nohy robia ten istý pohyb. Tento pohyb tvorí základ pre ďalšie pohybové vzory – postupne od jednoduchších k zložitejším. Homologický pohyb neslúži len malým bábätkám, využívame ho počas celého života, keď vykonávame oboma končatinami rovnaký pohyb, napríklad pri prenášaní, skákaní a pod.

    Homologický pohyb
  • Pretáčanie a vývin zraku

    Pretáčanie je jedným z prvých pohybov bábätka v priestore. Podporíte ho, ak umožníte bábätku zažiť polohovanie na všetkých 4 stranách tela (chrbát, bruško, pravý a ľavý bok). Skamaráti sa s gravitáciou a postupne sa ju naučí prekonať a vydať sa do priestoru. V mieste kontaktu tela s podložkou sa tonizujú svaly. Preto rovnomerné polohovanie napomáha harmonickému svalovému tonusu. Polohy na boku sú výhodnou pozíciou k samotnému pretočeniu z chrbátika na bruško alebo z bruška na chrbátik. Tento pohyb podporuje aj vývin zraku, lebo napomáha vnímaniu hĺbky priestoru a vzdialenosti.

    Spinálny pohyb
    Home – spinal
  • Home – homolateral

    Plazenie na brušku

    Keď bábätko začne experimentovať s prenášaním váhy  na jednu stranu, dokáže si uvoľniť ruku, aby ju načiahlo dopredu v momente, keď vystiera pokrčenú nohu  zapretú palcom do zeme, čo mu umožní posunúť sa vpred. Potom sa to zopakuje na druhej strane tela. Prenášanie váhy, diferenciácia chrbtice a používanie končatín na tej istej strane tela sú charakteristické pre homolaterálny pohyb. Opora horných končatín je na otvorených dlaniach, nie lakťoch a pästiach, tzv. vojenský štýl. Doprajte bábätku čas aj bez ponožiek, aby našlo dobrú oporu a nešmýkalo sa mu.

    Homolaterálny pohyb
  • Krížový pohyb

    Kontralaterálny pohyb je veľmi dôležitý pre dobrú spoluprácu mozgových hemisfér. Pri kontralaterálnom pohybe dochádza ku X-kríženiu stredovej línie, keď súčasne dopredu idú napr. pravá horná končatina s ľavou zadnou. Potrebnú koordináciu zabezpečuje prepojenie oboch mozgových hemisfér, čo je základom ich dobrej spolupráce.

    Kontralaterálny pohyb
    Home – contralateral
  • Home – vertikal

    Proces vzpriamovania

    Ide o postupný proces, ktorý trvá približne 12 – 18 mes. Vývin pohybu je základom pre vývin mozgu. Čím vyššie bábätko postupuje od zeme, tým viac sa aktivujú jeho zmysly, ktoré stimulujú rozumový vývin. Keď sa bábätko naučí sedieť, ocitá sa vo vertikálnej pozícii. Postupne naberá skúsenosti s udržaním rovnováhy (a najmä váhy hlavy). Potom prechádza na kolená, neskôr sa stavia na nôžky. Hore ho ženie zvedavosť, bezpečnú cestu dole mu potrebujete ukázať vy. K samostatnému vykročeniu do priestoru je potrebné nazbierať veľa skúseností. Preto doprajte svojmu dieťaťu dostatok času. Keď to zvládne, posilní to jeho dôveru vo vlastné schopnosti. Tento pocit kompetencie ho bude sprevádzať v ďalšom vývine a zostane s ním po celý život.

    Vertikalizácia