Lekcie vývinového pohybu
+ individuálne konzultácie


TERMÍNY:
23. & 30. september  2022
14. & 21. & 28. október 2022

10:00 – 11:00
VAWA centrum – Bravo  3. posch., Kulturpark, Kukučínova 2, Košic
e

Stiahni si PDF o polohovaní

Vaše telo ako opora pre polohovanie bábätka

Pre malé bábätko je najvhodnejšia poloha klbko. Neznamená to však, že ho stále máte nosiť na rukách. Vaše telo poslúži ako skvelá opora pre bábätko, aj keď sedíte. V sede môžete bábätko uložiť aj na bruško s oporou o vaše stehno, alebo väčšie bábätká si môžu vyskúšať nachádzanie opory na kolienkach.

Polohovanie bábätka

Výber z webináru o polohovaní bábätka. Dozviete sa zaujímavé informácie, ktoré vám pomôžu podporiť rozvoj pohybového potenciálu vášho dieťaťa od narodenia. Venujeme sa téme popôrodnej adaptácie, zaobchádzaniu s bábätkom a vhodným polohovaním. Nadväzujeme na skúsenosti, ktoré bábätko zažilo už v brušku. Poloha klbko najviac napomáha regulácii nervovej sústavy a je vhodná aj na utíšenie plačúceho bábätka. Stiahnite si dokument s ilustráciami a hlavnými zásadami polohovania bábätka.

Gravitácia a polohovanie

Ako gravitácia ovplyvňuje tok telesných tekutín a pomáha pri organizácii pohybu? v tejto prezentácií sa dozviete aj dôležité informácie o tom, ako funguje naša nervová sústava, kedy je mozog pripravený na učenie a ako schopnosť regulácie a pohoda rodičov pozitívne vplýva aj na pohodu bábätka a jeho zdravý emočný vývin.

Ako sa bábätko naučí sedieť

Výber z webináru venovanému téme sedenia. Bábätká sú veľmi šikovné a nepotrebujú našu pomoc, aby sa naučili sedieť. Aby ste nenarušili ich vlastný proces učenia, nie je vhodné bábätko, ktoré sa ešte samo nedokáže posadiť, podpierať vankúšmi na gauči. Prechod do sedu vychádza z pohybových skúseností, ktoré bábätko nazbieralo počas svojho ležania, či plazenia na brušku. Štvornožkovanie tiež umožní bábätku objaviť sed ako novú polohu. Sedenie je ďalší stupeň na ceste vertikalizácie (vzpriamovania).

Bezpečné schádzanie zo stoja

Zvedavosť a záujem o veci okolo seba pomáhajú bábätku postaviť sa. Pokiaľ sa má bezpečne vrátiť opäť dolu na zem, zo začiatku potrebuje našu pomoc.

Ochranný reflex

Jeden z ochranných reflexov, ktoré zabraňujú úrazu je schopnosť vystrieť ruky pred seba, aby sme zabránili pádu. Tento reflex sa objavuje okolo 4. mes., keď sa bábätko vie oprieť o dlane. Pokračuje to v 6.- 9. mes., keď ich vie vystrieť pred seba, a potom nasledujú varianty na strany alebo za seba.

Podpora ochranného reflexu

Ochranný reflex sa vytvára na základe skúseností s rovnováhou tela. Jednoduché pohybové hry, kde pracujeme s naším ťažiskom a prenášaním váhy, pomáhajú bábätku bezpečne zažiť zmenu rovnováhy, keďže naše telo mu slúži ako opora. Ochranný reflex s vystretím ruky na stranu sa objavuje až keď bábätko vie sedieť (okolo 7. mes.) Táto aktivita je vhodná len pre bábätká, ktoré už samostatne sedia.

Polohovanie na 4 strany tela

Tonizácia svalstva prebieha na tej časti tela, ktorá je v kontakte s podložkou. Zároveň tu bábätko vníma pôsobenie gravitácie a pomáha mu získavať skúsenosti s orientáciou. Čo je hore, čo je dole? Čo je vpredu a čo vzadu? Tiež tu vieme podporiť formovanie a upevňovanie stredovej línie. Stalo sa vám, že pri pretáčaní na bruško bábätku ostala rúčka pod telom? Je potrebné ju vytiahnuť? Odpoveď nájdete v tomto videu. V závere sú tipy ako si túto aktivitu užiť spolu s bábätkom, prípadne ako prispôsobiť polohu na brušku, aby si ju bábätko obľúbilo.

Dotyk a kontakt

Dotyk je miesto, kde sa spolu stretávame. Pri zaobchádzaní s bábätkom sa ho bežne dotýkate. Dotyk môže mať aj dimenziu kontaktu a vzťahu. Je to ďalšia príležitosť na vzájomné spoznávanie sa a bytie spolu vo vzťahu, čo je východiskom pre formovanie bezpečnej vzťahovej väzby.

Regulácia nervovej sústavy

Dôležité informácie o tom, ako funguje náš mozog. Pomôžu vám porozumieť procesu vývinu regulácie nervovej sústavy vášho dieťaťa, ktorá dozrieva až v adolescencii. Táto prednáška vám dá návod, ako sa postarať o svoju pohodu.

Webináre a lekcie

TERMÍNY:
marec – október 2022

Ak chcete byť informovaní o plánovaných aktivitách, prosím, kliknite na PRIHLÁSIŤ SA! Potrebné info dostanete priamo na váš email.

Projekt podporili